Nooteboom, Cees

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Ritualai

 

Pradžioje sužavėjo, vėliau joje pasimečiau, ir tik į pabaigą grįžau į doros kelią – tokie mano nuotykiai su ja, o knyga plonytė, nė 200 psl nėra. Spėju, kad tą mano pasimetimą lėmė tai, kad skaičiau ją važiuodama į darbą ir iš jo (gabaritai tam tinkami pasirodė) – o "Ritualai" ne iš tokių, su ja taip elgtis negalima, ji reikalauja atidaus skaitymo. Todėl manau, kad atsiprašysiu jos ir vėliau perskaitysiu dar kartą iš naujo. Manau, kad tada ji man patiks visa. Nes parašyta meistriškai, gerai išversta ir tema man patiko. Tiek trumpai, versija spaudai bus ketvirtadienį, jei kam įdomu.
Ir pabaigai citatų:
"Atmintis yra nelyg šuva, kuris gulasi, kur jam patinka"

„Kas gi, tiesą sakant, yra vardai? Kuo ką tik įvykęs nutikimas pasikeistų, jei jis žinotų merginos vardą? Niekuo, bet jam vis tiek rodėsi, kad laikai, kuriais be vardų galima gultis vieniems su kitais į lovą, yra kažkokie netikę.“

„Miegas yra nesąmonė. Keistas ir nieko nereiškiąs nebuvimas. Kažkuris iš žmonių, kurie tu pats esi, ilsisi, o visi kiti lieka budėti. Juo mažiau žmonių esi, juo geriau miegi.“

„Inis prisiminė kartą su draugu rašytoju lankęsis Psterhauto benediktinų vienuolyne. Rašytojas, niekados nebuvęs pernelyg šnekus, valandų valandas žvalgėsi aplinkui, o galiausiai paklausė seną vienuolį, "ar jis niekados nenorėjęs iš čia išeiti". Klausimas senojo vyro visiškai nenustebino, o atsakymas nuskambėjo akimirksniu: "Paskutinį kartą to norėjau 1929 metais, kai sugedo šildymo sistema." Jie visi ėmė nuoširdžiai juoktis, bet tada vienuolis paklausė rašytoja:
- O jūs? Čia, ko gera, ne pirmasis jūsų aplankytas vienuolynas. Ar niekad nenorėjot gyventi vienuolyne?
Ir šis atsakymas buvo pribloškiamai paprastas, ir Inis jį gerai įsiminė
-Mano vienuolynas yra pasaulis, -atsakė (...)“

/marakeš, 2011 gruodis/


Originalus minčių reiškimo stilius, keistas pasakotojo ir konteksto santykis, filosofiška vertybių analizė... Įdomu, bet esu sutrikus. Kažko neįžvelgiau. Gal kaip tik to ritualumo ir pritrūko? Juk kalbėti apie ritualus anaiptol ne tolygu juose dalyvauti ir jų laikytis.
Gera knyga, bet nežinau, kam rekomenduočiau.

/klopedija, 2011 gruodis/