Fry, Stephen

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

The Fry Chronicles


Anglijos "nacionalinės vertybės" (be ironijos) memuarai, apimantys jo gyvenimo laikotarpį nuo studijų universitete (Kembridže, Queens' koledže) iki 30-mečio.
Fry - gan spalvinga asmenybė. Buvo sunkus vaikas, paauglystės metais pakeitė kelias mokyklas (vis iš jų pabėgdavo, nelankydavo ir pan.), vagiliavo, net ir kalėjime trumpai teko pabuvoti.
Kembridže paskaitų praktiškai nelankė - o kam, gi studijavo literatūrą, be to, Fry turi labai gerą atmintį, tai per egzaminus mintinai Šekspyrą cituodavo ir pridėdavo nuorodų į įvairius kritinius šaltinius, kuriuos paskaitydavo bibliotekoje kelios dienos prieš egzaminą.
Jo citata apie universitetą: "A university is not, thank heavens, a place for vocational instruction, it has nothing to do with training for a working life and career, it is a place for education, something quite different".
Fry aktyviai dalyvavo 'užklasinėje' Kembridžo universiteto veikloje, ypač teatro studijose. Taip susipažino ir kartu vaidino su Emma Thompson bei Hugh Laurie (daugeliui žinomas kaip "Daktaras Hausas"), su kuriuo po to ilgai ir labai sėkmingai bendradarbiavo rašydami scenarijus įvairioms komedijoms bei jose vaidindami (pvz., Blackadder, Jeeves and Wooster). Per teatrą susipažino ir su kitu labai visiems gerai žinomu britų komiku, tuo metu studijavusiu Oksforde - Rowan Atkinson (labiausiai žinomas kaip misteris Bynas).
Fry memuaruose man įdomiausia dalis ir buvo studijų metų aprašymai.
Ir, žinoma, pats tekstas - Stephen Fry puikiai valdo anglų kalbą. Pvz., visi skyrių pavadinimai yra iš C raidės. Jei tinka ilgaskiemenis ir rečiau vartojamas žodis, Fry jį ir panaudos vietoj labiau įprasto. Pvz., antrasis knygos sakinys:
"If only I had it in me to be all fierce, fearless and forthright instead of forever sprinkling my discourse with pitiful retractions, apologies and prevarications".
Itin turtinga kalba. Skaitant šią knygą pravertė kindle skaityklės turima žodyno funkcija.
/Helianta, 2011 rugpjūtis/